Lék na devět nemocí

Bez černý je bezpochyby králem našich domácích bylin. Ne nadarmo se o něm říká, že je lékem na devět nemocí, staré přísloví doporučuje před ním rovnou pokleknout. Léčivé protiplísňové a antibakteriální účinky mají dokonce listy a kůra, běžně se však…

Bez černý je bezpochyby králem našich domácích bylin. Ne nadarmo se o něm říká, že je lékem na devět nemocí, staré přísloví doporučuje před ním rovnou pokleknout. Léčivé protiplísňové a antibakteriální účinky mají dokonce listy a kůra, běžně se však sbírají zejména květy a plody, které se používají na přípravu nejrůznějších nálevů, odvarů, sirupů a šťáv. Nálevem z květů ulevíte třeba nemocným při kašli a horečce, pokud nálev vychladíte, můžete si jím zase spravit trávení.

Netradiční podzimní ovoce

Bobule jsou v nezralém stavu mírně jedovaté, což můžeme eliminovat tepelnou úpravou. Plně zralé mají bohatou zásobu vitamínů, minerálů a dalších zdravotně prospěšných látek, navíc je u nich prokázané analgetické působení při bolestech kloubů, zad a hlavy. Mají také protizánětlivé účinky a jejich zajímavou charakteristickou chuť oceníte nejen v čaji. S přípravou bezinkového sirupu z plodů mohou například pomáhat i děti a vyrobit si tak zdravou alternativu k průmyslovým šťávám.